Woda, która leczy choroby

2016-06-24 09:00:00 (ost. akt: 2016-06-23 12:09:13)
Woda, która leczy choroby

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Woda jest niezbędna do życia każdego ssaka. Posiada wiele właściwości pozytywnie wypływających na nasz organizm. W Polsce znajduje się wiele źródeł z wodą leczniczą, która może być zbawienna dla naszego zdrowia. W skład wielu uzdrowisk wchodzą także pijalnie wody.

Pierwsze pijalnie wód w naszym kraju powstały już kilkadziesiąt lat temu, ale najstarsze opisy solanek i źródeł zdrowotnych pochodzą z 1781 r. z Buska, które Jan Filip Carosi scharakteryzował po podróżach po Małopolsce. Zlecił mu to sam król Stanisław August Poniatowski. Obecnie w Polsce możemy wyróżnić 37 uzdrowisk z pijalniami wody w roli głównej. Dodatkowo 25 miast spełnia niektóre warunki zawarte w ustawie dotyczącej uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego.

Wody lecznicze pochodzą z głębokich warstw wodonośnych. W Polsce najczęściej są to wody infiltracyjne, czyli te powierzchniowe i atmosferyczne, które wsiąkły i przemieściły się w głąb ziemi. Dlatego pozyskuje się je z głębokich otworów, które są umiejscowione nawet kilkaset metrów pod powierzchnią. Są one odizolowane od zanieczyszczeń środowiska, dlatego są bardzo czyste i zdrowe.

Współczesne pijalnie zazwyczaj ulokowane są w ogromnych kompleksach, w których znaleźć jeszcze można tężnie i groty solne, a przede wszystkim pijalnie wód podzielonych na lecznicze i mineralne.

Wody lecznicze są dostępne dla każdego. Jednak nie nadają się one do gaszenia pragnienia. Działają podobnie jak leki, dlatego pić się je powinno dopiero po konsultacjach z lekarzem. W naszym kraju najpopularniejsze są cztery rodzaje wód: szczawy, zawierające kwaśne węglany wapnia, sodu i dwutlenku węgla, szczawy żelaziste i alkaliczne, wody chlorkowo-sodowe, zawierające duże ilości chlorku sodu, jodu, bromu i żelaza oraz wody siarkowe z chlorkiem sodu i związkami siarki.

W Polsce źródła lecznicze znajdziemy m.in. w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Krynicy-Zdroju czy w Gołdapi. Każde z nich posiada inne właściwości zdrowotne. Wody lecznicze pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Mogą neutralizować lub zakwasić treść w żołądku, zwiększyć lub ograniczyć oddawanie moczu i zmienić jego pH. Jeszcze inne płyny wpływają korzystnie na dolegliwości kardiologiczne, dermatologiczne, schorzenia kobiece, urazy ortopedyczne, cukrzycę, astmę i liczne alergie, a nawet otyłość, wrzody żołądka czy niepłodność.

mos

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB