Oczyszcza organizm, ujędrnia skórę, zapobiega chorobom

2016-06-25 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-23 12:14:43)
Oczyszcza organizm, ujędrnia skórę, zapobiega chorobom

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że woda pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Wszyscy wiedzą, że jest zdrowsza od słodkich napojów. Ale właściwie jakich składników odżywczych dostarcza i jak wpływa na organizm człowieka?

Woda nie tylko oczyszcza organizm, ale też pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Dlatego specjaliści zalecają wypicie jednej szklanki na 30 minut przed posiłkiem. Wszystko po to, aby przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć uczucie głodu. Warto pamiętać, że ciepła woda przyspiesza trawienie, zimna natomiast pomaga spalić kalorie.

Zbyt mała ilość płynów w organizmie sprawia, że jesteśmy odwodnieni i odczuwamy zmęczenie. W takim przypadku należy sięgnąć po wodę. Doda ona nie tylko energii, ale też serce będzie efektywniej pompować krew, przez co komórki w organizmie będą bardziej dotlenione. Co ciekawe, woda może pomóc także w walce ze zmarszczkami, ponieważ nawilża i napina skórę.

Woda jest niezbędnym płynem zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Reguluje ona nie tylko wagę, ale też zapobiega skurczom mięśni. Dlatego podczas intensywnego treningu na siłowni warto po nią sięgać, bo wtedy można dłużej i bardziej wydajnie ćwiczyć. Poza tym, intensywne pocenie się powoduje szybszą utratę wody i soli mineralnych, więc po wysiłku fizycznym należy je uzupełnić.

Woda pozytywnie wpływa również na narządy wewnętrzne, takie jak mózg, jelita i nerki. Ludzki organizm składa się w ok. 70 proc. z wody. Dlatego podczas odwodnienia jesteśmy bardziej podatni na stres. Aby temu zapobiec, należy zawsze mieć pod ręką szklankę wody i pić ją regularnie. Częste popijanie wody poprawia trawienie i stan jelit. Gdy jest jej zbyt mało, jelita stają się suche, a przez to trudniej pozbyć się toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Może to doprowadzić do zatrucia organizmu. Woda rozcieńcza sole i minerały zawarte w moczu, dlatego jej niedobór może powodować choroby nerek. Tworzą się wtedy kryształki, czyli kamienie nerkowe. Picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody, zapobiegnie tej przykrej dolegliwości.

Znaczenie ma nie tylko ilość wypijanych płynów, ale też pora. Pijąc dwie szklanki płynu zaraz po przebudzeniu, pomagamy organizmowi aktywować organy wewnętrzne. Natomiast jedna szklanka przed prysznicem czy kąpielą pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Co ciekawe, taka sama porcja spożyta przed snem może zapobiec chorobom krążenia, takim jak zawał serca czy udar mózgu.

Picie czystej wody zalecane jest również dzieciom. Naukowcy obliczyli, że maluchy, aby urosnąć o 2 cm, muszą wypić aż 500 szklanek czystej wody. Dlatego pociechom w wieku 4-8 lat powinniśmy podawać około 5 szklanek wody dziennie, a starszym, około 7. Chłopcy powinni wypijać o 250 ml więcej płynów niż dziewczynki.

mos

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB