Jak odpoczywać, aby naprawdę wypocząć?

2016-10-17 12:00:00 (ost. akt: 2016-10-17 11:55:16)
Jak odpoczywać, aby naprawdę wypocząć?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Odpoczynek wielu z nas kojarzy się z siedzeniem na kanapie z pilotem w ręku i wpatrywaniem się w telewizor. Okazuje się, że aby naprawdę wypocząć, należy wybrać aktywność, która będzie angażowała inne zmysły niż te wykorzystywane na co dzień.

Aby odpocząć, musimy zachować równowagę między umysłem i ciałem. Myślenie o siedzeniu przed komputerem jak o odpoczynku też jest błędne, bo to jest bezczynność, a nie wypoczynek. Żeby naprawdę odzyskać siły i nabrać energii do dalszej pracy, trzeba być aktywnym w tych obszarach, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu.

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa pojęcia: bezczynność i odpoczynek. Pierwszy z nich opisuje stan, w którym ograniczamy aktywność fizyczną i umysłową do minimum. Przykładem może być siedzenie na kanapie przed telewizorem czy granie w gry komputerowe. Taki relaks też jest potrzebny, ale nie może wypełniać naszego całego czasu wolnego, bo pozwala oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków i nie przywraca w pełni sił. Odpoczynek natomiast odnawia zasoby energii.

Regenerujący odpoczynek ma czynny charakter. Polega na aktywowaniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu i odciążeniu tych, które wykorzystujemy codziennie w pracy. Wszystko po to, aby przywrócić równowagę psychiczną i fizyczną. Dlatego należy uruchomić mięśnie, które zwykle pozostają w spoczynku i zaangażować umysł w zajęcia, które aktywują inną półkulę mózgową i skupiają się na odbieraniu innych bodźców.

Osoby, które wykonują pracę siedzącą, w czasie wolnym powinny być aktywne. Rozwiązaniem jest uprawianie sportu, spacerowanie, zwiedzanie czy prace w ogrodzie. Jeśli przez większość dnia siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach, to po pracy należy zadbać o kontakt z naturą, np. biegając w parku czy jeżdżąc na rowerze. Osoby, których obowiązki zawodowe polegają na liczeniu i tworzeniu wykresów, to jej odpoczynek powinien opierać się na zajęciach kreatywnych. Rozwiązaniem jest granie na instrumentach, rysowanie czy modelarstwo.

Pomysłów na odpoczynek regeneracyjny jest wiele. Oto nasze propozycje:

- czytanie książek - dzięki temu zagłębiamy się w innym świecie. Jest to też trening wyobraźni. Zajęcie to przeznaczone jest szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają szans rozwijać swojej kreatywności. Czytając książki, poszerzamy też swoje słownictwo i czasem uczymy się nowych rzeczy.

- zajęcia fitness - zyskujemy motywację do codziennej aktywności fizycznej. Trudność zadań można dostosować do swoich możliwości i umiejętności.

- zajęcia taneczne - oddziałują na ciało i umysł. Nie tylko modelują sylwetkę, ale również odstresowują, dodają energii i poprawiają humor.

- siłownie plenerowe, spacerowanie - dotlenimy organizm i odpoczniemy poprzez aktywność fizyczną.

- kolorowanki dla dorosłych - kolorowanie u dorosłych wycisza, zmniejsza lęk, niepokój i przywraca spokój umysłu. Dodatkowo w mózgu aktywowane są tzw. fale alfa, które wprowadzają w stan głębokiego relaksu. Czynność ta rozwija również inwencję twórczą oraz usprawnia czynności manualne.

- gry planszowe - dobry pomysł, aby spędzić wieczór z przyjaciółmi czy rodziną. W ten sposób rozwijamy swoją kreatywność, wiedzę i umiejętność logicznego myślenia.

- zwiedzanie muzeów, parków, galerii - po pracy wyciszymy się, podziwiając dzieła sztuki czy eksponaty w muzeum. Poza tym warto też na bieżąco śledzić wiadomości kulturalne ze swojej miejscowości, bo często można wziąć udział w ciekawym wydarzeniu za darmo.

- wspólne gotowanie - zajęcie to pozwala wyostrzyć zmysły i nauczyć się nowych smaków i zapachów. Dzięki temu odprężymy się i przestawimy naszą percepcję na inne tory.

mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kama #2111519 | 87.239.*.* 12 lis 2016 20:06

    dla mnie na wypoczynek najlepiej sprawdza się jednak wyjazd, w taki sposób najlepiej ładuje się baterie jak dla mnie, ostatnio byliśmy z mężem w hotelu unitral w Mielnie i bardzo nam się spodobało i chętnie będziemy do nich wracać też na dłuższe pobyty

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www.putyourcolours.pl #2093491 20 paź 2016 20:38

    My szczególnie zachęcamy do kolorowania. Oprócz tego, że nas to uspokaja to jeszcze rozwijamy swoją lewą półkulę mózgu :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz