Jak radzić sobie z bezsennością zimą?

2017-01-12 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-11 15:17:14)
Jak radzić sobie z bezsennością zimą?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jesienią i zimą śpimy gorzej. Z badań wynika, że ponad 20 proc. Polaków cierpi na bezsenność związaną z depresją sezonową. Podpowiadamy, jak z tym walczyć domowymi sposobami.

Mrozy, krótkie dni i zachmurzenie zazwyczaj negatywnie działają na nasze samopoczucie. Czujemy się rozdrażnieni, przygnębieni, a to ma wpływ na jakość snu. By radzić sobie z bezsennością, wiele osób sięga po tabletki na sen, ale takie rozwiązane wymaga konsultacji ze specjalistami. Ci, którzy nie chcą faszerować się lekami, mogą sprawdzić domowe sposoby na bezsenność.

1. Ćwicz regularnie
Zimą stajemy się leniwi, częściej nic nam się nie chce. Jednak warto zmusić się do aktywności. Regularne ćwiczenia pomogą przy bezsenności. Zmęczenie fizyczne sprawia, że sen staje się głębszy i dłuższy. Najlepszą porą na ćwiczenia są wczesne godziny poranne. Jeśli z rana nie mamy na to czasu, to można wybrać inną porę, ale nie później niż 2-3 godziny przed snem. Ważne jest nieprzerwane wykonywanie ćwiczeń przez co najmniej 30 minut, bo tylko wtedy przyniosą oczekiwany skutek. Jeśli ktoś nie lubi ćwiczyć, to może zdecydować się na szybki marsz, pływanie lub jazdę rowerem. Pamiętajmy natomiast, że zmęczenie psychiczne, spowodowane zbyt intensywną pracą umysłową, przyniesie odmienne efekty.

2. Śpij wygodnie
Wygodne łóżko to podstawa. Zamiast grubej pierzyny, pod którą możemy się pocić, zdecydujmy się na zwykłą kołdrę przykrytą kocem lub pledem wełnianym. Warstwowe przykrycie lepiej utrzymuje ciepło i pozwala regulować temperaturę. Na zimę lepiej kupić kołdrę z ciepłych materiałów, takich jak bawełna czy krepa.

3. Wietrz sypialnię
Częstym błędem popełnianym zimą jest przegrzewanie pomieszczeń. W sypialni powinniśmy utrzymywać optymalną temperaturę i przede wszystkim otwierać okna. Odpowiednia temperatura powietrza to koło 20 st. C. Organizm człowieka, przygotowując się do snu, obniża swoją temperaturę i utrzymują ją na takim poziomie do kilku godzin przed przebudzeniem się. W ten sposób niższe temperatury sprawiają, że sen jest bardziej komfortowy. Niezbędne jest wietrzenie mieszkania. Aby uniknąć wychłodzenia sypialni, lepiej okna otwierać częściej i na krócej.

4. Nasłoneczniaj organizm
Zimą ta wskazówka może wydawać się nieco absurdalna. Dni są krótsze i wiele osób rozpoczyna pracę przed wschodem słońca, a kończy ją, gdy już jest ciemno. W ten sposób produkcja witaminy D w naszym organizmie spada. W ten sposób obniża się poziom serotoniny, która ma wpływ m.in. na prawidłową pracę układu nerwowego, a to wpływa na obniżenie jakości snu. Dlatego zimą poświęćmy 15 minut na odpoczynek na słońcu, np. na spacerze. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to starajmy się spędzać jak najwięcej czasu w naturalnym świetle. Wpłynie to pozytywnie na nasz sen.

5. Czytaj książki
Przed snem warto czytać książki, i to w wersji drukowanej. Według neurobiologów, kontakt z ekranem telewizora lub monitorem obniża poziom melatoniny, neuroprzekaźnika regulującego rytm snu i czuwania. Dlatego jeśli chcemy przespać całą noc, zrezygnujmy z laptopa czy tabletu i zamiast tego wybierzmy książkę.

mos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kupil #2158304 | 78.11.*.* 12 sty 2017 15:49

    Polecam sportu trochę pozażywać, wtedy każdy dobrze śpi. Jeżdżę na mojej Indianie marketowej do pracy + siłownia, poza tym ostatni posiłem jadam 3 h przed pójściem spać i na 1,5 h wcześniej wyłaczam wszystkie komputery i telewizory itp

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)