Sezon na szparagi - co w sobie mają i jak je jeść?

2017-05-09 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-08 15:11:49)
Sezon na szparagi - co w sobie mają i jak je jeść?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mają niewiele kalorii, a przy tym sporo wartości odżywczych. W Polsce wciąż uchodzą za warzywo dosyć luksusowe, choć coraz częściej goszczą na naszych stołach. Jedno jest pewne – warto jeść szparagi. Sprawdźcie dlaczego i w jaki sposób je przygotować.

Szparagi, o których mowa, to szparagi lekarskie. Dziko występują na terenach śródziemnomorskich, ale jako roślina uprawna zostały rozpowszechnione na całym świecie. Obecnie największe uprawy szparagów lekarskich są w Chinach.

Część szparaga, którą jemy, to pędy wyrastające z podziemnego kłącza. Zbiory szparagów trwają od połowy kwietnia do połowy lipca. W Polce uprawia się głównie szparagi zielone i białe. Co ciekawe, pędy białe uzyskuje się przez zasypanie ich ziemią. Przez brak dostępu do słońca nie wytwarzają one zielonego barwnika (chlorofilu). Z kolei zielone szparagi zbiera się, gdy wyrosną na wysokość ok. 20-30 cm nad ziemią.

Szparagi lekarskie, mimo nazwy, w Polsce nie są oficjalnie wpisane na listę roślin leczniczych. Pomagają jednak na wiele dolegliwości, np. obniżają ciśnienie, zwiększają krzepliwość krwi, a także działają moczopędnie. Co jeszcze wiemy o szparagach?

To warzywa idealne dla osób odchudzających się – są niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze, przez co pożywne. W 100 g szparagów znajdziemy zaledwie 18 kcal, a przy tym: nawet 2,2 g białka, do 30 mg witaminy C, 25 mg witaminy B1 i aż 170 mg witaminy B2. Ponadto szparagi to także cenne źródło minerałów: żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu. Zawierają też błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Ze względu na niską zawartość sodu szparagi mogą jeść bez obaw osoby z nadciśnieniem. Z kolei dla chorych na dnę moczanową i dolegliwości nerek ich spożywanie jest niewskazane, przynajmniej nie często i w dużych ilościach. Zawierają one bowiem związki purynowe, które mogą im zaszkodzić.

Po czym poznać dobrej jakości szparagi w sklepie czy na targu? Wybierzmy takie, które mają „zamknięte” główki, a pędy nie mają żadnych plam i przebarwień, są gładkie i twarde. To warzywo nietrwałe – w lodówce przechowywać je można do 2 dni, zawinięte w wilgotną ściereczkę lub wstawione pionowo do wody z lodem. Zatem gdy kupimy szparagi, najlepiej od razu je przygotować i zjeść.

I tu pojawia się kolejne pytanie, czyli jak przyrządzić szparagi? Jest na to kilka sposobów, które zależą od tego, czy mamy do czynienia ze szparagami zielonymi czy białymi. Te ostatnie przed obróbką trzeba obrać (pomijając główki), a także odciąć lub odłamać zdrewniałą końcówkę (2 cm lub więcej, jeśli warzywa są starsze). Szparagów zielonych nie trzeba obierać, wystarczy usunięcie końcówki.
Szparagi możemy po prostu ugotować i podać jako dodatek do obiadu. W tym celu wkładamy je do wysokiego garnka, do wrzącej wody z dodatkiem soli i cukru, nie zanurzając główek. Czas gotowania to ok. 10-15 minut. Szparagi białe gotują się dłużej niż zielone.
Ugotowane szparagi możemy podać samodzielnie lub w wersji mniej dietetycznej - polane sosem (np. beszamelowym, winegret, musztardowym) czy bułką tartą zrumienioną na maśle. Ze szparagów można też przyrządzić zupę (np. krem) lub podać je w tarcie, zapiekance czy jako dodatek do sałatki.

Jeśli mamy ochotę na szparagi poza sezonem, możemy je zamrozić. Surowe, umyte i osuszone szparagi po zamrożeniu należy zjeść w ciągu miesiąca. Jeśli chcemy wydłużyć ten czas, to przed włożeniem ich do zamrażalnika należy je zblanszować, czyli obgotować 2-3 minuty.

jm

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. adam #2241804 | 83.31.*.* 10 maj 2017 15:31

    Szparagi to na zachodzie w knajpach potrawa droga.Jedne z pyszniejszych wystepuja w |Niemczech w Badenii Wittembergii. okolice Graben-Neudorf.Jesli ktos umie zrobić jest to pychota. .bez praktyki nie radzę zaczynać

    ! - + odpowiedz na ten komentarz