Alergię można pomylić z przeziębieniem

2011-11-10 12:13:35 (ost. akt: 2011-11-10 12:17:43)

Objawy alergii przypominają zwykłe przeziębienie. Jeśli co roku o tej samej porze męczy nas katar i kaszel, najprawdopodobniej są to oznaki alergii. Zamiast łykać aspirynę, warto wykonać test uczuleniowy.

Alergia to dziedziczna choroba układu immunologicznego o podłożu genetycznym. Może ujawnić się w każdym wieku. Nie należy lekceważyć kataru, napadów kichania i zapalenia spojówek. Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia prowadzi do powikłań

Idź do lekarza, nie lecz się sam


W aptekach znajduje się bardzo wiele, dostępnych bez recepty środków farmakologicznych przeznaczonych dla alergików. Jednak zanim się zacznie coś zażywać najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż podobne objawy jak przy alergii mogą być wywołane zupełnie inną chorobą. 
Podstawowym sposobem określenia przyczyn alergii jest łatwy do wykonania test. Na wyniki czeka się zaledwie ok. 30 minut. Ważna jest oczywiście interpretacja wyników. Powinien to zrobić specjalista. Na tej podstawie zostanie określone dalsze leczenie. Test jest tylko jednym z badań, jakie należy wykonać, by prawidłowo rozpoznać źródło alergii.


Nie przerywaj leczenia, unikaj źródła alergii


Istnieje kilkadziesiąt rodzajów zapaleń o podłożu alergicznym. Dlatego poza testem trzeba wykonać ich pełną statystykę. Właściwe leczenie alergii polega na tym, by nie przeszkadzała ona choremu w wykonywaniu codziennych czynności. Każdy z nas przecież ma swoje zajęcia — pracuje, uczy się. Jeśli już podejmiemy leczenie, pamiętajmy, aby go nie przerywać. Poprawa samopoczucia wcale nie oznacza zupełnego wyleczenia. Alergia jest schorzeniem chronicznym, które się regularnie odnawia. Nie można przerywać leczenia tylko dlatego, że wydaje nam się, że wszystko jest już w porządku. Także samo leczenie środkami antyhistaminowymi to za mało. W ten sposób można zlikwidować jedynie pewne objawy choroby. Natomiast proces zapalny trwa nadal. Trzeba unikać źródeł alergii. Osoba uczulona na trawy nie powinna się wylegiwać na trawie, gdy jest ona w okresie kwitnienia.


Najpierw wizyta, potem Afryka


O alergii trzeba także pamiętać planując wyjazdy. Okresy pylenia roślin zmieniają się w zależności od klimatu oraz długości trwania poszczególnych pór roku.
W Polsce, podobnie jak w całej Europie, rośliny pylą od stycznia do końca września. W cieplejszych krajach trwa to przez cały rok. W Afryce czy Australii nie można mówić o bezpieczniejszych okresach. Planując wyjazd, warto więc wybrać się do alergologa. as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB