Aktywność fizyczna zdrowa dla serca

2015-01-25 12:00:00 (ost. akt: 2015-01-22 14:56:36)

O aktywności fizycznej mówi się coraz częściej nie tylko w kontekście utraty wagi, ale również jako nieodłącznym elemencie dbania o zdrowe serce i dobre samopoczucie. Co więcej, aktywne formy rekreacji nie są już zarezerwowane jedynie dla młodych. Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę, by ćwiczenia były nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla naszego serca.

W ostatnich latach zauważamy pewną dwoistość stylu naszego codziennego funkcjonowania. Z jednej strony coraz więcej z nas prowadzi siedzący tryb życia. Z drugiej zaś, panuje moda na kluby fitness czy jogging i coraz częściej decydujemy się na uprawianie sportu. Jak wykazują analizy, u osób aktywnych fizycznie ryzyko śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych może spaść aż o 35 procent. Nie powinno więc dziwić, że do aktywnych form rekreacji zachęca się osoby w każdym wieku, także starsze, bardziej narażone na problemy z sercem.

Na co więc zwrócić uwagę przy planowaniu aktywności fizycznej?
W doborze ćwiczeń i ich intensywności istotny jest cel, do którego dążymy, oraz nasz aktualny stan zdrowia, przebyte choroby i ogólna kondycja fizyczna. Inaczej planowana jest aktywność dla osób zdrowych, ćwiczących systematycznie, a inaczej dla tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem.

Dla większości osób zdrowych rekomenduje się wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu przynajmniej 150 minut w ciągu tygodnia (np. szybki marsz, pływanie) lub 75 minut intensywnego wysiłku, typu bieganie czy taniec aerobowy. Mamy jednak tendencję do skrajności — albo uprawiamy sport „za dwóch”, albo nie ruszamy się wcale. Trudność sprawia nam znalezienie złotego środka.

Jacek Małkiewicz, trener personalny podkreśla:
— W swojej pracy coraz częściej spotykam osoby starsze, które troszcząc się o swoje zdrowie i ogólną kondycję chcą uprawiać sport. Jako trener zachęcam do aktywności, ale jednocześnie podkreślam, że nie ma ćwiczeń uniwersalnych, które dla każdego są odpowiednie. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Staram się obalać ogólny pogląd, że im intensywniej i dłużej ćwiczymy, tym lepiej. Jak we wszystkim, tak i w aktywności fizycznej istotne jest zachowanie umiaru. Przesadne eksploatowanie swojego ciała może zwiększyć ryzyko powstania kontuzji i prowadzić do wyczerpania organizmu oraz problemów z wydolnością mięśnia sercowego.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grażka #1743036 | 77.65.*.* 28 maj 2015 15:18

    By utrzymać serce w dobrym zdrowiu, konieczna jest dobra dieta, ćwiczenia fizyczne i relaks. Doskonałe efekty w moim przypadku przyniosło stosowanie się do zaleceń serwisu gramozycie.pl. Polecam!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. magda #1681241 | 62.21.*.* 4 mar 2015 17:31

    Stres też działa negatywnie na serce, i złe oddychanie i brak relaksu. Na gramozycie.pl znalazłam porady związane ze zdrowszym stylem życia. Przeczytałam w jaki sposób mam wpłynąć na wzmocnienie mojego serca i co muszę robić, żeby czuć się na co dzień lepiej i sprawniej. Staram się o tym pamiętać i coś z tego wprowadzać w życie. Zawsze coś:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz