Trening też trzeba umieć skończyć

2016-08-19 05:31:15 (ost. akt: 2016-08-18 09:34:48)
Po intensywnym treningu warto się jeszcze trochę porozciągać

Po intensywnym treningu warto się jeszcze trochę porozciągać

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Po intensywnym treningu od razu czujemy się bardziej zdrowi i szczęśliwi. Aby ten wysiłek trwale wpłynął pozytywnie na nasze zdrowie, trzeba jeszcze prawidłowo go zakończyć. Nasze mięśnie odwdzięczą nam się lepszą regeneracją.

Rozciąganie to jedna z tych czynności, o których nie można zapominać zarówno przed, jak i po treningu. Zanim więc zaczniemy zdobywać nowe szczyty sprawności, rozgrzewka i rozciąganie chronią przed urazami i bólem zdarzającym się w zmuszonych do ćwiczeń, a nieprzygotowanych mięśniach. Dlaczego jednak rozciąganie jest równie ważne, także po zakończonej aktywności? Otóż, zapobiega ono „spięciu“ mięśni. Poddane wysiłkowi włókna mięśniowe podczas regeneracji będą układały się w bardziej naturalny kształt.

Nie mniej ważne jest dostarczenie organizmowi składników odżywczych potrzebnych do regeneracji. Aby utrzymać siłę mięśni, posiłek powinien być skonsumowany w ciągu dwóch godzin od zakończenia treningu. Oczywiście, oprócz czasu ważne jest też także to, co zjemy.

Posiłek powinien być dostosowany do celu treningowego, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli w naszej aktywności fizycznej dominują ćwiczenia kardio (np. bieganie) to najlepszy będzie stosunek 4:1, czyli czterokrotnie tyle węglowodanów na wagę spożywanego białka. Jeśli jednak ćwiczenia wykonujemy, aby zrzucić wagę, wtedy do bilansowania posiłku należy dorzucić jeszcze liczbę kalorii, stosunek węglowodanów do białek może natomiast pozostać taki sam.

Po ćwiczeniach nie należy od razu padać na kanapę. Zanim oddamy się relaksowi, koniecznie trzeba przygotować się do kolejnego treningu. Nie ważne, czy będzie to spakowanie od nowa torby, czy odświeżenie butów do biegania. W ten sposób tworzymy pewien rytuał, dzięki któremu łatwiej będzie nam przezwyciężyć niechęć do wysiłku w gorszym dniu — przynajmniej będziemy już do niego przygotowani.
kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB