Pięć zasad dla zdrowia dziecka

2017-01-19 08:00:20 (ost. akt: 2017-01-19 08:58:14)
Pięć zasad dla zdrowia dziecka

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Jeśli człowiek dorosły może czasami zjeść byle co, to już dziecko absolutnie nie. Dobre odżywianie zapewnia prawidłowy rozwój i zdrowie malucha. Proponujemy wprowadzić pięć prostych zasad, które zaszczepią zdrowie nawyki.

Obecnie dużo dzieci boryka się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z braku wystarczającej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowej, zbyt ubogiej w warzywa i owoce diety. Dlatego, jeśli chcemy, aby nie tylko dziś, ale także w przyszłości nasze dziecko prowadziło zdrowy tryb życia już teraz wprowadźmy w życie 5 prostych zasad.

1. Ruch i aktywna zabawa.


Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzują się naturalną potrzebą poznawania świata, a ruch jest na to doskonałym sposobem. To jeden z podstawowych bodźców rozwojowych, który nie tylko fizycznie usprawnia, ale też całościowo wpływa na rozwój charakteru.
Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna stymuluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka, wzmacnia, kształtuje i usprawnia układy: ruchowy, nerwowy, wegetatywny, krwionośny — podkreśla dr Aneta Górska-Kot. — W czasie ruchu następuje wzrost mięśni, poprawia się krążenie, praca serca i płuc. Intensywny okres wzrostu przedszkolaka powinien się także charakteryzować posiłkami wyjątkowo bogatymi w witaminy i inne składniki odżywcze. Ważne, aby dieta dziecka była w tym czasie jak była najbardziej urozmaicona, ponieważ tylko w ten sposób jego organizm otrzyma wszystkie, niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Jak widać, warto więc wprowadzić w życie naszego przedszkolaka kilka podstawowych zasad związanych z ruchem i prawidłowym odżywianiem — dodaje nasz ekspert.

2. Kontakt z naturą.


Przebywanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą są niezbędnymi elementami rozwoju dziecka. Doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną jest więc zabranie go do parku lub lasu, gdzie otoczenie aż prosi się, by wykorzystać je do aktywnych gier i zabaw. Możemy zaproponować dziecku naśladowanie ruchów zwierząt żyjących na wolności, np. skoki żaby, stanie na jednej nodze jak bocian czy skradanie się jak lisek. Możemy też obserwować przelatujące ptaki, kręcąc głową w prawo i lewo, co rozluźni okolice kręgosłupa szyjnego. Warto też w takim miejscu zastosować ćwiczenia oddechowe, by jak najlepiej dotlenić mózg dziecka.

3. Aktywności grupowe.


Jak zauważa psycholog Monika Perkowska — do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędny jest jego kontakt z rówieśnikami. To właśnie głównie wspólne gry i zabawy uczą dzieci dostosowania się do panujących zasad i norm, kształtują ich samodyscyplinę oraz uczą współpracy i zdrowej rywalizacji. Dlatego tak ważne są aktywne zajęcia w przedszkolu lub organizowanie wspólnych ćwiczeń dla dzieci np. przez grupę rodziców. Doskonałą propozycją będą wszelkie aktywności zespołowe, takie jak gra w piłkę czy sztafeta, w której rolę pałeczki spełni zwykły patyk lub zabawka. Zapewnią one dużą dawkę ruchu, a jednocześnie konieczność współdziałania.

4. Urozmaicona dieta.


— Uzupełnieniem wysiłku fizycznego dziecka powinna być prawidłowo skomponowana dieta. Ważne, aby znalazły się w niej pełnowartościowe produkty z różnych grup. Największy jednak udział powinny mieć warzywa i owoce, których, według zaleceń specjalistów, należy spożywać min. 5 porcji dziennie, a jedną z nich może być szklanka soku. Zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze mają doskonały wpływ na prawidłowy rozwój organizmu dziecka — podkreśla dr Aneta Górska-Kot.

5. Odpowiednia dawka energii i nawodnienie.


Dla organizmu przedszkolaka ważna jest też odpowiednia dawka energii. Musi być dostosowana do zaplanowanych na dany dzień aktywności. Wycieczka, trening, czy zawody sportowe wymagają bardziej energetycznych posiłków niż czas spędzony na budowaniu z klocków. — Powinno się dziecku dostarczyć tyle energii, ile jest w stanie spożytkować danego dnia — mówi dr Aneta Górska-Kot. — Nie wolno przede wszystkim zaniedbywać jednego z podstawowych posiłków, jakim jest śniadanie. Dobrze skomponowane zapewni maluchowi energię na najbliższe godziny. To nie musi być nic skomplikowanego, wystarczą kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, do tego szklanka soku lub kubek kakao albo np. miska płatków z orzechami. W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego nie możemy też zapomnieć o nawadnianiu organizmu małego sportowca. Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie wody, a przy wysiłku trwającym ponad 2 godziny, także np. soku lub musu, które oprócz nawodnienia dodatkowo uzupełnią utracone podczas wysiłku, a zawarte w owocach i warzywach substancje mineralne oraz dadzą maluchowi zastrzyk dodatkowej energii — dodaje.
Kr

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Netka #2165594 | 5.172.*.* 22 sty 2017 17:24

  Odpowiednia dawka energii i dobre nawodnienie - do tego aktywność i odpowiednia dieta - dokładnie. Dziś byliśmy na lodowisku obok szkoły a po powrocie do domu ciepłe kakao z żyrafką i gra planszowa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. uwaga mocne klik w baner #2163365 | 5.172.*.* 19 sty 2017 17:37

  https://youtu.be/DdpI_v-qaB0

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wendetka #2163096 | 37.7.*.* 19 sty 2017 12:35

  Najważniejsze to zapewnić dziecku dobrą atmosferę, wsparcie emocjonalne, zachęcać go do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zabaw z rówieśnikami i zwierzętami i dawać mu wartości odżywcze w posiłkach, a nie same słodycze itd. Nie mam dzieci, ale zajmuje się czasem bratankiem i kupiłam w związku z tym nawet wytłaczarkę do soków ronic, żeby miał świeże soki i nie chodził zmęczony i zmulony jak niektóre dzieci. Że o zakupie podwórkowych kręgli czy skakanki nie wspomnę :) Zimą też chodzi dużo na spacery, jeździ na sankach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz