Stosuj te zasady, a nie zachorujesz na cukrzycę

2017-01-20 08:15:46 (ost. akt: 2017-01-20 10:22:16)
Stosuj te zasady, a nie zachorujesz na cukrzycę

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Cukrzyca typu 2. pojawia się nagle. I chociaż nie ma pewnego sposobu uchronienia się od tego schorzenia, badania wskazują, że zmiana pięciu życiowych nawyków zmniejsza ryzyko nawet o 80 procent! Dowiedz się o jakie nawyki chodzi.

Według badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie medycznym Annals of Internal Medicine, istnieje pięć najważniejszych czynników wpływających na wystąpienie cukrzycy typu 2. Spełnienie kryteriów “zdrowia” nawet w jednym z nich pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

W tym długofalowym badaniu uczestniczyło ponad dwieście tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia, których stan zdrowia został skontrolowany na przestrzeni jednej dekady.
Około 9 procent z uczestników zachorowało w tym czasie na cukrzycę. Natomiast osoby, u których badania kontrolne aktualnego stanu zdrowia wykazały najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, charakteryzowały się pięcioma wspólnymi wskaźnikami zdrowia.

Nie były to osoby otyłe, ani nawet z lekką nadwagą. Wszystkie utrzymywały prawidłowe Indeks Masy Ciała. Ponadto nigdy nie byli regularnymi palaczami lub porzuciły nałóg przynajmniej dziesięć lat temu, nie nadużywały alkoholu (a jeśli już piły, to maksymalnie dwa drinki na dobę dla mężczyzn lub jeden dla kobiet).
Dwa ostatnie czynniki, to aktywność fizyczna oraz sposób odżywania.

Najmniej narażeni na cukrzycę ćwiczyli przez przynajmniej 20 minut, trzy lub więcej razy w tygodniu, natomiast w ich diecie niewiele było tłuszczy trans i cukrów rafinowanych. Wypełnienie pojedynczego kryterium z wyżej wymienionych wiązało się z 31-39 procentowy zmniejszeniem prawdopodobieństwa choroby, natomiast badani, którzy wypełniali wszystkie pięć kryteriów mieli nawet 80 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania.
Spośród wszystkich wymienionych czynników, tym który miał największy wpływ na stan zdrowia była masa ciała.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie trwale zrzucić zbędnych kilogramów, zadbanie o pozostałe cztery czynniki, i tak przełoży się na większe bezpieczeństwo zdrowotne.
Dodatkową optymistyczną wiadomością jaką wykazały badania, jest wpływ "pięciu kryteriów zdrowia" na osoby z historią cukrzycy w rodzinie.
Nawet badani, których predyspozycje genetycznie nie są zbyt optymistyczne, za pomocą zdrowego stylu życia znacznie opóźniały wystąpienie schorzenia lub też całkowicie mu zapobiegły.
kr

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. waq #2163892 | 83.6.*.* 20 sty 2017 11:54

    Zgadzam się, popatrzcie na fotki i filmy sprzed 20-30 lat grubas był ewenementem. Ale co tam, teraz jak patrzę po kobietach większość się robi prostokątna, są nalane

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jajo #2163693 | 193.243.*.* 20 sty 2017 08:46

    Po prostu nie żryjcie słodyczy i ruszajcie się grubasy a będzie dobrze

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz