Podziel się:

Podziel się:

Mówią bez słów

Dziecko steruje komputerem dmuchając przez słomkę. Bez użycia rąk, a nawet ruchów głowy rozmawia przez symulator głosu, używa komunikatora lub po prostu przegląda internet. To obrazek nie z filmów science fiction, ale z gabinetu Elżbiety Chilińskiej - Karpowicz, lopogedki z Zespołu Placówek Edukacyjnych, współinicjatorki powstania punktu konsultacyjnego AAC Strefa Głosu. – Każde dziecko można nauczyć skutecznej komunikacji – zapewniają terapeuci.

Strefa Głosu przy Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce i Zespole Placówek Edukacyjnych jest jedynym na Warmii i Mazurach specjalnym punktem szkoleniowy AAC, czyli komunikacji alternatywnej i wspomagającym. Pomysł utworzenia pojawił się już kilka lat temu, gdy w ZPE powstała wypożyczalnia sprzętu do porozumiewania się w inny niż standardowy sposób. – Strefa Głosu to miejsce dla osób szukających pomocy w doborze odpowiednich urządzeń do komunikacji alternatywnej, czyli przede wszystkim dla rodziców dzieci niemówiących lub słabomówiących – tłumaczy Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Głównym celem jest kompensowanie specjalnych potrzeb komunikacyjnych przy pomocy środków technicznych

Czyli dokładnie? – Młodszym dzieciom polecamy specjalne trenażery ustno- twarzowe, czyli gryzaki logopedyczne, gwizdki o różnego rodzaju ustnikach, tubki żuchwowe. Służą nie tylko do stymulacji jamy ustnej, ale również przygotowaniu mechanizmów potrzebnych w nauce mowy i spożywaniu posiłków – wyjaśnia Elżbieta Chilińska – Karpowicz. – Starszym z kolei dobieramy komunikatory, tablety z programem Mówik czy go – talki, które po wciśnięciu odpowiedniego klawisza odtwarzają nagrane wcześniej komunikaty. Niepełnosprawnym ruchowo, które nie mogą obsłużyć zwyczajnej klawiatury komputera, polecamy różnego rodzaju przełącza, joysticki i sensory ułatwiające posługiwanie się komputerem. Do nich należy właśnie urządzenie, pozwalające sterować komputerem za pomocą dmuchnięcia. Dzieci bardzo lubią z nim pracować, wreszcie czują swoją moc sprawczą, motywują się do prób komunikacji.

Przez ostatni tydzień do Strefy Głosu zgłosiło się już po poradę kilkoro rodziców. Żeby umówić się na osobistą konsultację, wystarczy zadzwonić do Elżbiety Chilińskiej - tel. 697 526 135 lub Krystyny Kowalczyk - tel. 512 45 80 32. Na początku czerwca planowane jest wspólne spotkanie terapeutek z grupą rodziców dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych, także w celu wymiany doświadczeń. Dokładny termin wkrótce będzie ustalony.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Ewa Paździorko oraz opublikowany na portalu Gazeta Olsztyńska: Mówią bez słów
Oceń artykuł:

(0)