Podziel się:

Podziel się:

MAPDOT - do pełnosprawności w pracy

Ten tydzień rozpoczął się w Zespole Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego silnym międzynarodowym akcentem - inauguracją kolejnego spotkania partnerów europejskiego projektu Mapdot Move and Pull Down the Wall. W inicjatywie, której głównym celem jest integracja społeczna i zawodowa dorosłych niepełnosprawnych na całym kontynencie, uczestniczą szkoły specjalne z Czech, Słowacji, Malty, Walii, Turcji oraz ZPE. Dziś (3.03) w ZPE odbyła się uroczysta inauguracja spotkania w Olsztynie.

- Udało się nam stworzyć szkołę - wspólnotę, dzięki której ludzie niepełnosprawni mogą uczyć się, rehabilitować i czuć się potrzebni - mówiła podczas uroczystej inauguracji Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. - Olsztyn może być dumny z tej placówki - podkreślała Małgorzata Bogdanowicz - Bartnikowska, wiceprezydent Olsztyna, gość specjalny uroczystości.

Do Olsztyna przyjechało 25 gości z zagranicy, nauczycieli i niepełnosprawnych uczniów wraz z rodzicami. Najpierw zwiedzili
ZPE, poznali historię placówki utworzonej przez trzy stowarzyszenia, zjedli obiad przygotowany przez najstarszych uczniów, uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Parku Pracy. Wszyscy byli zachwyceni placówką.
- ZPE to jedna z najlepszych szkół dla niepełnosprawnych na świecie, jakie widziałam w swojej wieloletniej karierze
zawodowej - nie kryła Carol Nunnerley z Walii, koordynatorka projektu Mapdot. - W zasadzie pod każdym względem:
różnorodności zajęć terapeutycznych, fachowości pracowników, a przede wszystkim panującej tu serdecznej, rodzinnej
atmosfery. - Robicie z dziećmi wiele dobrych rzeczy, widać, że do swojej pracy podchodzicie z sercem - dodała Marta Bertova ze Słowacji, mama 15 - letniego Rastislava z autyzmem. - Cieszę się, że mogę być tutaj z synem i że możemy się bez problemu zrozumieć mówiąc własnymi językami!

Jutro goście odwiedzą Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Bałtyckiej prowadzone przez Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce,
zobaczą występ Teatru Tańca ZPE w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Pojutrze zwiedzą starówkę, wybiorą się na
wycieczkę w podolsztyńskie plenery. Podsumowanie projektu odbędzie się w maju br. w Czechach, połączone z olimpiadą pracy osób niepełnosprawnych.

MAPDOT to projekt finansowany i koordynowany przez Komisję Europejską w ramach programy Grundtvig, ułatwiający
niepełnosprawnym zdobycie zawodu, promujący ich autonomię w społeczeństwie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Terapeuci ZPE oraz opublikowany na portalu Gazeta Olsztyńska: MAPDOT - do pełnosprawności w pracy
Oceń artykuł:

(0)